Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W jakim wieku warto zapisać dziecko na zajęcia sportowe i jaki rodzaj wybrać?

w jakim wieku

Jedna ‘szkoła’ mówi – ‘im wcześniej tym lepiej’ – ‘żeby zostać nowym Lewandowskim moje dziecko powinno chodzić na piłkę od wieku 4 lat’ , ‘im szybciej zacznie tym będzie lepszy i dalej zajdzie’ . Druga szkoła? Jej głos raczej nie istnieje w socjal mediach i świadomości rodziców i opiekunów – jest to propozycja naszej Akademii Przedszkolaka ‘Tygrysek’ – zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w wieku 3-6 lat.

Odwieczny dylemat rodziców – kiedy zacząć uczęszczać na zajęcia sportowe i gdzie?

Dlaczego uważamy, że wczesna specjalizacja jest niekorzystna?  Jest na to kilka mocnych argumentów!

Po pierwsze naukowcy zajmujący się badaniem zdolności koordynacyjnych i szybkości adaptacji koordynacynej do nowych zadań ruchowych stwierdzają jasno-‘wczesna spocjalizacja’ nie jest korzystna.

W szczególności w dyscyplinach ‘otwartych’ czyli takich, w których środowisko gry jest zmienne np. występuje przeciwnik, partner, przybór i potrzebne jest elastyczne dostosowanie się do zmiennych warunków gry. Trenowanie jednej dyscypliny jako wiodącej od wczesnego dzieciństwa sprawia, że dzieci ćwiczą specjalistyczne dla danej dyscypliny ruchy za szybko w stosunku do swoich możliwości rozwojowych  i upośledza to rozwój ich zdolności koordynacyjnych. 

Argument numer dwa – wypalenie , dzieci które zaczynaja bardzo wcześnie daną dyscypline są dużo bardziej narażone na ‘wypalenie’  , niż ich rówieśnicy którzy zaczną trenować ‘później’. 

Syndrom ‘wypalenia’ dotyczy monotonii środowiska treningowego i bodźców ruchowych , którymi dzieci są poddane, ale również aspekt wynikający ze zbyt wczesnej presji i rywalizacji w grupie rówiesniczej, pamiętajmy o tym, że wiek przedszkolny cechuje nieskrępowane odkrywanie świata przez dzieci i zbyt szybkie wtłoczenie ich w  jakiekolwiek ramy i oczekiwania dorosłych i presje rówieśniczą sprawiają, że tzw. ‘wypalenie’ staje się realnym zagrożeniem. 

Argument numer 3 ? Nasycenie! Czego potrzebuje młodzieniec  w wieku 12 lat- ktory od 8 lat trenuje daną dyscypline,  grał już na pięknych boiskach i stadionach, zaliczył kilkanaście obozów sportowych w warunkach dla profesjonalistów, a na półce ma garść medali i pucharów na udział w turniejach? 

Można zażartować , że emerytury,  niestety żartować nie ma z czego, my jako dorośli i środowisko sportowe za szybko wdrażamy dzieci w dorosły świat, z naszymi regułami, systemem nagród i kar oraz zasad współzawodnictwa, efektem tego jest zabranie dzieciom arcyważnego okresu nieskępowanego uczestnictwa sportowego, odkrywania siebie podczas uprawiania sportu, budowania relacji rówieśniczych. W efekcie tego podejścia nasi mali sportowcy są nasyceni rywalizacją , procesem treningowym i oczekiwaniami już w okresie dojrzewania czyli w wieku 12-14 lat! W tym okresie życia dzieci można zaobserwować zwiększoną ilość rezygnacji z uprawiania sportu, właśnie wtedy kiedy jest on  najbardziej potrzebny  w kontekście zarówno  zdrowia fizycznego  jak i psychicznego! Biorąc pod uwagę ww czynniki klub piłkarski Bayern Monachium zaniechał tworzenia zespołów poniżej lat 12- ponieważ zauważono, że zbyt szybka presja,  rywalizacja i ‘wyczynowość’  w konsekwencji odciąga dzieci od sportu.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty propozycja Akademii Przedszkolaka Tygrysek jako ‘pierwszej przygody ze sportem’  spełnia wszystkie warunki , aby nasi podopieczni harmonijnie rozwijali się fizycznie, psychicznie i społecznie,  poznawały radość jaką niesie za sobą nieskrępowane uczestnictwo w zajęciach ruchowych wolne od zbędnej rywalizacji, presji , oraz monotonii, uważamy , ża nasza propozycja zajęc ruchowych dla najmłodszych jest odpowiedzią na ich potrzeby rozwojowe oraz wyzwania , jakie postawi przed nimi wspołczesny świat.